Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler

Her insan, hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabilir. Özellikle son birkaç yıldır en sık rastlanan saç problemlerinden biridir.

Peki saçlar neden dökülür? Günde yaklaşık olarak 100 saç teli kaybederiz. Ancak bu durum, saç derisinin belirgin şekilde incelmesine, saçın bazı noktalarının seyrelmesine neden olmaz çünkü bu günlük dökülen saçlar yerine yeni saçlar büyür. İşte saç dökülmesi bu döngü bozulduğunda veya  tahrip edildiğinde ortaya çıkar.

 

Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir

  • Genetik
  • Hormonal değişiklikler ve saç derisi rahatsızlıkları
  • İlaçlar
  • Stres
  • Bazı saç stilleri
    Saç örgüsü veya atkuyruğu, topuz gibi saçınızı sıkıca çeken aşırı saç şekillendirme veya saç stilleri saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saç düzleştirmek, sık maşa kullanımı, Brezilya fönü, perma gibi uygulamalar da saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç dökülmesine engel olmak için aşağıdaki önlemleri de dikkate almalısın

Doğru beslenme: Saçların nem kaybına uğradığında, yeterli besini alamadığında da dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle saçlarının dökülmemesi için bol bol su içmeli, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermelisin.

Spor: Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandıracak, saç dökülmeni azaltacaktır.

Doğru saç şekillendirme: Saçlarını yalnızca birkaç dakika tarayarak da saç derindeki kan dolaşımını hızlandırabilirsin. Aynı zamanda kökten dökülen saçların yanı sıra koparak ve kırılarak dökülen saçlarının da önüne geçmek için saçlarına düzenli bakım yapmalı, ısı ile şekillendirmeden olabildiğince uzak durmalısın.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 16

Saçların hep temiz olsun: Düşündüğünün aksine saçlarını her gün yıkaman zararlı değil. Saç derindeki yağlar gözenekleri tıkayarak saçlarının düşmesine neden olabilir.

Stresten uzak dur: Saçının en büyük düşmanlarından biri stres. Bu nedenle söylemesi kolay uygulaması zor olsa da stresten uzak kalmalısın. İşten zamanında çıkmaya çalışmalı, hafta sonunu kaliteli değerlendirmelisin.

Kötü alışkanlıklara son ver: Sigara, alkol tüketimi gibi alışkanlıkların varsa bu durumdan saçların da etkilenir. Saç dökülmesi tedavisi sürecinde bu alışkanlıklara bir son vermelisin.

Bol su iç: Vücudun susuz kaldığında sadece cildin bu durumdan etkilenmez, saçların, saç derin de bundan etkilenir. Bu nedenle gün içerisinde bol su içmeye özen göstermelisin.

Saç dökülmesi sorununu çözmende ve saçlarını güçlendirmede sana yardımcı olabilecek öneriler

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 18

Dökülmeye meydan okuyan saçlar aslında o kadar da uzakta değil! Özellikle değişen mevsim şartlarına vücudumuz adapte olmaya çalışırken saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz.

Saç dökülmesini engelleme konusundaki en güçlü kalkanımız ise saçlarımızı besleyip, güçlendirmek. Saçlarını ne kadar güçlendirirsen, o kadar dökülmelere karşı direnç kazanır. Saçlarını doğru saç bakım ürünleri ve saç dökülmesi için şampuan kullanarak güçlendirebilir, saç dökülmesini kontrol altına alabilirsin.

 

Saç dökülmesi tedavisi için hazırladığımız ipuçlarını inceleyerek işe başlayabilirsin

1.Saç bakımına önem ver

Saç dökülmesi sorununu çözmeye yardımcı olabilmek için ilk başta saçlarını güçlendirmen gerekiyor.

2.Saç derisi bakımına özen göster

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 20

Doğru şampuanı kullanmanın yanında, şampuanı doğru şekilde uygulamak da oldukça önemlidir. Şampuanını saçlarına uygularken parmaklarınla sert hareketlerle hatta tırnaklarınla uygulamamalısın. Parmak uçlarınla, nazikçe, dairesel hareketlerle uygulamayı denemelisin.

3.Uzman görüşü al

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 21

Genetik, hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklar ve saç bakımı esnasında yapılan yanlışlar saç dökülmesine neden olur. Günlük olarak 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul ediliyor. Eğer dökülen saçlarının normalin üzerinde olduğunu düşünüyorsan bu durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısın.

4.Kimyasal işlemlerden kaçın

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 22

Saç dökülmesi sorunu nedeniyle her türlü kimyasal işlemden bir süre uzak durmalısın. Bu işlemlerden dolayı saç derin zarar görebilir ve saçların daha çok dökülebilir.

5.Saç şekillendirme alışkanlıklarını değiştir

Saçlarını nasıl şekillendiriyorsun? Hemen hemen her gün maşa, düzleştirici kullanıyor, jöleleri, spreyleri bolca kullanıyor musun? O zaman saçlarının dökülmesinin nedeni belki de bunlar bile olabilir. Kadınlarda saç dökülmesine engel olabilmek için ısıyla şekillendirmek yerine saçlarını doğal haline bırakmanı, şekillendirici ürünleri de çok sık ve aşırı kullanmamanı öneririz.

6.Saçlarını doğru şekilde tara

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 24

Saç dökülmesine çözüm arıyorsan özellikle saçların ıslakken çok dikkatli şekilde taramaya özen göstermelisin. Saçların en savunmasız, zarar görmeye en açık hali olduğu için saçlarına kolay tarama sağlayan bir saç bakım ürününü uygulayıp geniş dişli bir tarakla taramanı öneririz. Böylece saç tellerinde kopmalar olmaz.

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.