Güncellendi
preloader
savedsaç dökülmesi farklı nedenlerden dolayı günümüzde birçok insanın ortak sorunlarından biri haline gelmiştir. Bir sağlık sorununun haberci olabileceği gibi farklı bir nedenden dolayı da saçlarınız dökülebilir. Peki, saç dökülmesi engellenebilir mi?

Saç dökülmesinin engellenebilmesi için öncelikle dökülmesinin kaynağı araştırılmalıdır. Birçok sebepten dolayı saçlarınız dökülebilir. Dökülmenin nedenini bulup ona göre hareket etmelisiniz. Saçlarınız için alacağınız yanlış bir karar dökülmeden daha ciddi bir sorunu ortaya çıkarabilir. Saç dökülmeniz günlük 100 telin üzerindeyse, saçlarınızda hacimsizlik ya da saç derinizde saç boşluğu oluştuysa ve dökülme 6 aydan daha uzun süre devam ediyorsa detaylı araştırmalar yapmak gerekebilir. Ama saçlarınız neden dökülür?

Saçlarınız mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Yazları parlak olan saçlarınız kış aylarında sönüklüğüyle sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Dökülme de tıpkı saç canlılığı gibi değişkenlik gösterecektir. Bir mevsimden başka bir mevsime geçişte saçlarınız 1-2 hafta kadar dökülebilir, mevsimsel saç dökülmesi dediğimiz durum yaşanabilir.

Genetik, saç dökülmesinin kaderini belirleyen unsurlardan biridir. Genellikle genetik saç dökülmesinin önüne geçilemeyeceği düşünülür. Aile genetiğindeki saç dökülmesini neden ve nasıl olduğu araştırılmalı, dökülme öncesi önlem alabilir veya tedavi sürecini dökülme tipine göre şekillendirebilirsiniz.

Saçlarınız kadar saç derinizin sağlığı da önemlidir. Sedef, egzama gibi saç derisinde oluşabilen hastalıklar saç dökülmesine yol açabilir. Yanlış beslenme düzeni, vücuda yeterli vitamin ve minerallerin girmesine engel olur ve bu durum saç dökülmesine sebebiyet verir. Saç için gerekli olan B12, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri almak için iyi beslenmeli, gerekirse doktor tavsiyesi ile takviye alınmalı.

Bazı hastalıklar ve özellikle hormon değişiklileri saçlarınızda değişikliğe yol açacaktır. Adet düzensizliği, tüylenme, tiroit, diyabet, hamilelik, stres, depresyon gibi hormonal değişiklikler, fiziksel ve ruhsal sorunlar tahmin ettiğinizden daha fazla saçlarınıza etki eder ve saç dökülmesine yol açar. Vücudu ve ruhu iyileştirmek, saçlarınıza aynı oranda etki sağlayacaktır.

Yanlış ürün kullanımı saç yapısının bozulmasına neden olup dökülmeye yol açan nedenlerden biridir. Kuru saçlı birinin yağlı saçlar için üretilmiş ürünü kullanması dökülme de dâhil birçok soruna neden olacaktır